محرک های میگرن چیست ؟

محرک های میگرن چیست

محرک های میگرن چیست از آن جا که بسیاری از ما یا عزیزانمان روزانه با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنیم بسیار حایز اهمیت است. متأسفانه هنوز دلیل اصلی و قطعی میگرن مشخص نشده است و پزشکان به حدس و گمان‌هایی درباره ریشه آن اکتفا می‌کنند. اما با پیش گرفتن زندگی سالم می‌توان تا حدود خوبی از شدت‌گرفتن دردهای میگرنی پیشگیری کرد.

چندی پیش با مقاله “میگرن و مواد غذایی محرک آن” به غذاهایی که این بیماری را شدت می‌دهند اشاره کردیم. در این مقاله می‌خواهیم به این مسئله بپردازیم که دیگر محرک‌های میگرن چیست و با چه رفتارهایی می‌توان از شدت و آسیب بیشتر آن به اعصاب و سلامت جلوگیری کرد. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

استرس

افزایش یا کاهش چشمگیر فشار جسمی یا روانی می‌تواند باعث ایجاد میگرن شود. بین 50 تا 80 درصد افراد مبتلا به میگرن نیز گزارش داده‌اند که استرس یکی از محرک های میگرن برایشان به حساب می‌آید. برخی دیگر از افراد مبتلا به میگرن نیز گزارش داده‌اند که در بحبوحه یک رویداد استرس‌زا دچار حمله‌ی میگرنی می‌شوند.

رژیم درمانی میگرن

کمبود خواب

اختلال خواب یکی از رایج‌ترین محرک های میگرن شمرده می‌شود. خواب ناکافی اغلب محرک حملات بسیار شدید میگرنی بوده و توسط بسیاری از افراد گزارش شده است. همچنین تغییر ناگهانی در برنامه خواب نیز می‌تواند باعث ایجاد حملات میگرنی شود.

افرادی که میگرن مزمن و همچنین بی‌خوابی دارند، بیشتر در معرض اضطراب یا افسردگی هستند؛ اما بسیاری از مردم گزارش داده‌اند که با خوابیدن و جبران کمبود خواب، سردرد آن‌ها بهبود یافته است.

گرسنگی و کم آبی بدن

همیشه سفارش می‌شود که افراد مبتلا به میگرن از وعده‌های غذایی نگذرند. تحقیقات نشان داده که حذف وعده‌های غذایی با شروع میگرن مرتبط است. محققان هنوز علت این قضیه را کشف نکرده‌اند اما احتمال می‌رود که کاهش گلوکز خون علت ایجاد این موضوع باشد.

کم‌آبی بدن نیز به‌عنوان یکی از عوامل و محرک های میگرن شناخته می‌شود. یک نظرسنجی کوچک از افراد مبتلا به میگرن نشان داد که “مصرف مایعات ناکافی” با شروع سردرد در حدود 40 درصد از پاسخ‌دهندگان ارتباط دارد؛ بنابراین عدم نوشیدن آب کافی با شروع سردرد ارتباط دارد.

مصرف بیش از حد داروها

استفاده بیش از حد از داروها یکی از عوامل شایع در میگرن است. افرادی که بیش از حد از مسکن‌ها استفاده می‌کنند، به‌احتمال زیاد از میگرن‌های گاه‌به‌گاه به میگرن مزمن پیشرفت می‌کنند. استفاده مکرر از مسکن‌ها و یا سایر داروها مانند داروهای غیراستروئیدی علاوه بر ایجاد سردردهای مکرر، باعث تشدید درد هم می‌شود.

داروهایی که در گروه مواد افیونی قرار دارند به‌احتمال زیاد با ایجاد میگرن مزمن مرتبط هستند. مشخص نیست که چرا مصرف زیاد مسکن‌ها می‌تواند علائم میگرن را بدتر کند. اما بدیهی است که هنگام درمان میگرن، سردردهای به‌اصطلاح ضد درد باید درمان شوند.

بوهای قوی

افراد مبتلا به میگرن اغلب گزارش می‎دهند که بوی قوی یا غیرمعمول باعث سردرد آن‌ها می‌شود. آن‌ها به‌ویژه عطر را به‌عنوان یک محرک قوی ذکر می‌کنند.

علاوه بر این، حدود نیمی از افراد مبتلا به میگرن عدم تحمل بویایی در هنگام حملات را گزارش می‎کنند. این پدیده به‌عنوان اسموفوبیا شناخته می‌شود و منحصر به افراد مبتلا به سردرد میگرنی است. در طول دوره‌های میگرن، دود سیگار، بوی غذا و رایحه‌هایی مانند عطر بیشترین سردرد را ایجاد می‌کنند.

همچنین در یک مطالعه، این نتایج یافت شد که افراد مبتلا به میگرن و اسموفوبیا بیشتر در معرض علائم اضطراب و افسردگی هستند.

تغذیه درمانی میگرن

نور و صدا

تقریباً افراد زیادی گزارش می‌دهند که نورهای روشن و چشمک‌زن یا صداهای بلند به‌عنوان محرک میگرن عمل می‌کنند. یک مطالعه کوچک در نورولوژی اروپا نشان داد که حتی قرارگرفتن کوتاه‌مدت در معرض نور خورشید ممکن است باعث ایجاد میگرن شود. مشارکت‌کنندگان در مطالعه گزارش دادند که با برخی از موارد تسکین یافته‌اند:

  • پوشیدن کلاه
  • استفاده از عینک آفتابی
  • اجتناب از مکان‌های آفتابی
  • خواب بیشتر

بااین‌حال، یک متخصص مغز و اعصاب در نامه‌ای به سردبیر در مورد آن مطالعه خاطرنشان کرد که نور خورشید ممکن است عامل اصلی ایجاد میگرن نباشد. او اظهار داشت که نور خورشید تنها در صورتی باعث میگرن می‌شود که افراد شب قبل شراب خورده باشند، دچار کم‌خوابی باشند، بدن آن‌ها کم آب باشد یا به دلیل حذف یک وعده غذایی قند خون آن‌ها کاهش یافته باشد.

در واقع او نتیجه‌گیری کرد که نور خورشید به‌عنوان یک محرک ثانویه عمل می‌کند و تنها در صورتی باعث بروز میگرن می‌شود که فرد از قبل تحت‌تأثیر عامل دیگری قرار گرفته باشد؛ بنابراین افرادی که با نور شدید خورشید دچار میگرن می‌شوند، باید علت تحریک اولیه را پیدا کنند.

تغییرات آب و هوا

تغییرات مختلف آب‌وهوایی به طور آزمایشی با شروع سردرد میگرنی مرتبط است. در مطالعه بر روی نوجوانان برزیلی مبتلا به میگرن مشخص شد الگوهای آب‌وهوایی که به‌احتمال زیاد باعث سردرد می‌شوند شامل آب‌وهوای آفتابی و روشن، گرم، سرد و متغیر است.

یک مطالعه کوچک دیگر که بیشتر زنان اوهایو و میسوری را شامل می‌شد، به این نتیجه رسید که رعدوبرق به طور قابل‌توجهی با شروع سردرد ارتباط دارد. به طور خاص، محققان به این نتیجه رسیدند که رعدوبرق عامل تحریک‌کننده است. اگرچه آن‌ها مطمئن نیستند که چگونه صاعقه می‌تواند باعث ایجاد میگرن شود.

هورمون‌های زنانه

به گفته بنیاد تحقیقات میگرن، زنان سه برابر بیشتر از مردان دچار سردرد میگرنی می‌شوند. شواهد نشان می‌دهد که نوسانات هورمون‌های جنسی زنانه می‌توانند در شروع و شدت سردرد نقش داشته باشند.

بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان زن در یک مطالعه در سال 2012 گفتند که بیشتر در دوران قاعدگی دچار سردردهای میگرنی شدید می‌شوند. زیرمجموعه کوچکی از این زنان میگرن را فقط در دوران قاعدگی تجربه کردند.

استفاده از داروهای ضدبارداری خوراکی ممکن است علائم را بدتر کند، درحالی‌که بارداری می‌تواند برای برخی از زنان مبتلا به میگرن تسکین‌دهنده باشد. بااین‌حال، حاملگی با بدتر شدن علائم برای برخی از زنان مرتبط بود؛ اما پس از یائسگی ممکن است تا حدودی زیادی از شدت سردرد خلاص شوید.

محرک های میگرن چیست

فعالیت بدنی

ورزش شدید ممکن است باعث ایجاد میگرن شود. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که 38 درصد از افراد مبتلا به میگرن در برخی موارد حملات میگرنی ناشی از ورزش را تجربه می‌کنند. بسیاری از افراد مبتلا به میگرن، گزارش داده‌اند که سردردهای آن‌ها در حین ورزش با گردن درد شروع می‌شود.

به همین دلیل بیش از نیمی از افراد ورزش‌های موردعلاقه خود را برای جلوگیری از ایجاد حملات میگرنی کنار گذاشتند. برخی از افراد نیز گزارش دادند که با جایگزین‌کردن تمرینات سبک‌تر به‌جای فعالیت‌های شدید ورزشی، توانسته‌اند از سردردهای میگرنی رهایی یابند.

نتیجه آخر

اگر شما یکی از میلیون‌ها نفری هستید که با میگرن مکرر یا گاه‌به‌گاه سروکار دارند، مهم است که عوامل محرک میگرن شخصی خود را بشناسید و تمام تلاش خود را برای اجتناب از آن‌ها انجام دهید. همچنین مهم است که به‌خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از داروهای میگرن می‌تواند علائم شما را تشدید کند. در آخر امیدواریم این مطلب به شما کمک کند تا دردهای کمتری را تجربه کنید و از آسیب‌های شدید میگرنی در زندگی در امان بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *