درشت مغذی ها و عوارض حذف آن‌ها از رژیم غذایی

درشت مغذی ها

درشت مغذی ها برای ادامه فعالیت و حیات بدن ما در کنار ویتامین ها و ریز مغذی ها مانند دیگر مواد غذایی کاملا حایز اهمیت هستند.

حال آنکه برخی افراد برای اینکه در کوتاه مدت وزن زیادی کم کنند به رژیم‌های غذایی نامتعادل روی می‌آورند،  گاهی افراد رژیم‌های تک خوری را پیش می‌گیرند و فقط از یک نوع ماده غذایی استفاده می‌کنند و برخی از ‏گروه‌های اصلی از جمله نان، برنج و یا حتی گوشت را از غذای روزانه خود کنار می‌گذارند‎.‎

به عنوان مثال همانطور که چربی زیاد نیز منجر به ظهور عوارضی چون : بیماری قلبی و سرطان و دیابت و افزایش وزن می شود چربی بسیار کم نیز عوارضی را به همراه دارد.

در اینجا 6 نمونه از خطراتی که به همراه محدودیت شدید چربی رژیم غذایی ایجاد می گردند را بیان می داریم:

عوارض حذف درشت مغذی ها از رژیم غذایی :

جذب ضعیف ویتامین ها:

مصرف رژیم های غذایی بسیار کم چرب می تواند در جذب ویتامین های محلول در چربی ( ویتامین های A,D,E,K ) اختلال ایجاد کند. چرا که این ویتامین ها محلول در چربی هستند و بدنتان برای استفاده کردن از این ویتامین ها به چربی رژیم غذایی نیاز دارد. این ویتامین ها اغلب در کبد و بافت چربی ذخیره می گردند و در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله: رشد، ایمنی، ترمیم سلول و انعقاد خون اهمیت دارند. اگر شما چربی کافی برای تامین این ویتامین ها برای بدنتان را مصرف نکنید ویتامین ها بدون جذب شدن از بدنتان دفع می شوند و ممکن است در خطر کمبود ویتامین قرار بگیرید.

 

درشت مغذی ها

افسردگی:

یک رژیم غذای بسیار کم چرب ( به ویژه دارای کمبود اسید های چرب ضروری ای که بدنتان تنها از طریق رژیم غذایی می تواند آنها را دریافت کند) ممکن است به سیستم اعصاب و روان شما آسیب بزند . هر دوی اسیدهای چرب امگا3 و امگا 6 در بهبود روحیه و خلق و خو نقش دارند . این مواد غذایی در تولید هورمونها و مواد شیمیایی مغزی موثر هستند و برخی مطالعات جدید نشان می دهند که دریافت کم و غیر طبیعی اسیدهای چرب با علایم افسردگی مرتبط می باشند.

مطالعات نشان می دهند که اسیدهای چرب در پوشش اعصاب به کار می آیند و به ارتباط بهتر سلول های عصبی با یکدیگر کمک می نمایند و افرادی که کمبود اسیدهای چرب امگا3 را دارند ممکن است از اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی، اختلالات غذایی و عدم تمرکز ذهنی رنج ببرند

افزایش خطر سرطان:

سرطان های کولون، پستان و پروستات همگی با دریافت ناکافی اسیدهای چرب ضروری مرتبط اند . تحقیقات نشان داده اند که دریافت بالای امگا3  تومور پروستات و رشد سلول های سرطانی را کند می نماید. اگر در رژیم غذایی تان از لحاظ چربی های سالم  کمبودهایی وجود دارد می تواند خطر ابتلا به سرطان را در شما افزایش دهد.

کلسترول بالا و بیماری قلبی:

رژیم‌های کم چرب همچنین در کاهش سطوح کلسترول و بیماری های قلبی نقش دارند. اگر رژیم غذایی تان بسیار کم چرب باشد سطوح کلسترولHDL بدنتان ( کلسترول خوب) کاهش می یابد و این موضوع مشکل ساز است چرا که برای پیشگیری و محافظت در برابر بیماری های قلبی به HDL نیاز دارید و HDL  کلسترول بد (LDL) را از جریان خونتان جمع می کند و به کبدتان منتقل می کند. وقتی نسبت HDL نامتعادل باشد خطر ابتلا به بیماری های قلبی در شما افزایش می یابند. اسیدهای چرب ضروری به ویژه امگا3 می توانند مقادیر HDL را افزایش دهند و سطوح کلسترول بدن را بهبود بخشند و بدن را در برابر بیماری های قلبی محافظت کنند.

عدم تعادل بین درشت مغذی ها (به ویژه کربوهیدرات ها):

اگر شما چربی کافی نمی خورید احتمال بیشتری وجود دارد که در جبران آن  مقادیر بیشتر از درشت مغذی های دیگری با نام های کربوهیدرات و پروتئین مصرف کنید. این امر تعادل کلی رژیم غذایی تان را متاثر می کند و می تواند منجر به ظهور عوارضی در سلامت تان گردد. یک رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات بویژه کربوهیدراتهای ساده می تواند اشتها و چاقی شکمی را تقویت کند و شانس توسعه دیابت نوع دو را در شما افزایش دهد. رژیم پر پروتئین بار اضافی ای را به کلیه و کبد شما تحمیل می کند و همچنین می تواند منجر به استئوپروز شود . همچنین این نوع تغذیه می تواند منجر به کمبودهای غذایی گردد. راهکار اصلی برای اطمینان از تغذیه مطلوب و پیشگیری از بیماری ها  رعایت اعتدال بین تمام 3 گروه درشت مغذی (چربی، کربوهیدرات، پروتئین) می باشد.

مهمترین عوارض رژیم های فاقد کربوهیدرات

احساس ناخوشی

در فاز اول این رژیم تقریباً همه‌ی گلوسیدها حذف می‌شوند. در واقع مصرف گلوسیدها به 20 گرم در روز می رسد یعنی کمتر از 100 کالری. در یک رژیم 1200 کالری این اندازه کربوهیدرات فقط 12 درصد محسوب می‌شود. این در حالی است که متخصصان معتقدند گلوسیدها باید 45 تا 65 درصد کالری های دریافتی را تشکیل دهند. زمانی که مصرف گلوسیدها به زیر 100 گرم می‌رسد بدن شروع به سوزاندن بافت‌های عضلانی می‌کند تا از گلیکوژن (گلوکزهای ذخیره شده) موجود در آن ها استفاده کند. این روش خوبی برای لاغری نیست. علاوه بر این بدن ما بدون گلوسیدها به سختی می‌تواند تمرکز داشته باشد. به گفته‌ی متخصصان، مغز انسان روزانه به حداقل 130 گرم کربوهیدرات نیاز دارد تا عملکرد خوب و مناسبی داشته باشد.

به خطر افتادن سلامت و بازگشت وزن کم شده

اگر شما دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط باشید، مستعد دیابت و یا دیابتی هستید کاهش بارز مصرف گلوسیدها می تواند قند خون و ترشح انسولین تان را پایین بیاورد. میزان تری گلیسیرید و فشار خونتان نیز پایین می آید و این در حالی است که میزان کلسترول خوب خونتان بالا می رود. اما در برابر این فواید آنی مجبورید هزینه بدهید. زمانی که بدن از بافت‌های عضلانی برای تأمین انرژی مورد نیاز خود برداشت می کند مجبور است کالری زیادی بسوزاند. در نتیجه متابولیسم بدن کند می شود. برای همین هم بعد از حذف گلوسیدها دوباره وزن از دست رفته بر می گردد.

پوکی استخوان

پوکی استخوان که با کاهش تراکم استخوان ‌ها اتفاق می‌ افتد، به خاطر از دست دادن کلسیم در زمان‌ های طولانی روی می ‌دهد. عوامل زیادی در رژیم غذایی باعث پوکی استخوان می‌ شوند. وقتی مقادیر پروتئین مصرفی در رژیم غذایی روزانه بسیار زیاد باشد، کلسیم دفع شده از طریق ادرار افزایش می یابد. پژوهش‌ ها نشان داده که اگر کسی برای طولانی مدت از رژیم غذایی حاوی پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم پیروی کند، ریسک ابتلا به پوکی استخوان در او بالا خواهد رفت. نکته اینجاست که کمبود منابع پروتئین هم باعث پوکی استخوان می‌ شود و به همین علت است که یک رژیم غذایی سالم باید به طور متعادل، شامل همه گروه‌ های مواد غذایی باشد.

خطر بروز مشکلات قلبی

قلب شما نیز در این شرایط در امان نیست. به ویژه زمانی که در این گونه رژیم ها مجبورید تغذیه‌ای سرشار از چربی‌های اشباع شده داشته باشید. اگر این چربی های اشباع شده زیاد مصرف شوند میزان کلسترول بد خون را بالا می برد و اگر سبزیجات کمتری نیز مصرف کنید در این صورت «هموسیستئین» تان نیز بالا می رود. هموسیستئین اسیدآمینه ای است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بالا می برد.

چربی‌های مضر زیادی دریافت می‌کنید

اگر رژیم اتکینز به سرعت به شهرت رسید و همه گیر شد به این دلیل است که مصرف غذاهایی مانند همبرگر پنیر (البته بدون نان) که در رژیم های دیگر قدغن است در این رژیم بلامانع اعلام شد. در نسخه‌های جدید این رژیم، مانند رژیم های مشابه دیگر، جایگاه خوبی به مصرف چربی های خوبی مانند ماهی و روغن زیتون داده شده است. اما زمانی که شما از مصرف نان، میوه و سبزیجات و حبوبات صرف‌نظر می‌کنید بیشتر به سمت مصرف محصولات غذایی چرب حیوانی رو می آورید. بالاخره باید یک جوری شکم آدم پر شود!

رژیم های فاقد کربوهیدرات‌ خطر سرطان را بالا می برند

نتایج پژوهشی که در Annals of Internal Medicine به چاپ رسیده به صراحت عنوان می کند با وجود این که خیلی ها با این نوع رژیم ها وزن کم کرده اند اما این دلیل نمی‌شود رژیم های کم گلوسید را رژیم های سالمی بدانیم.

به عقیده ی محققان رژیم هایی که میزان مصرف کربوهیدرات ها (گلوسیدها) را به حداقل می رسانند و یا منع می کنند و در عوض مصرف پروتئین های حیوانی مانند گوشت را بلامانع می داند خطر ابتلا به سرطان و مرگ و میر را افزایش می دهند. در این پژوهش اطلاعات به دست آمده از 130000 نفر مورد بررسی قرار گرفت و محققان مشاهده کردند رژیم هایی که در آن گلوسیدها کمترین سهم و پروتئین های حیوانی بیشترین سهم را دارند (در مقایسه با رژیم‌های کم گلوسید سرشار از سبزیجات) خطر مرگ و میر افراد را بالا برده است. متأسفانه این گونه رژیم‌ها خطر ابتلا به سرطان ریه و سرطان کولورکتال را بالا می‌برد.

سنگ ‌های کلیوی

سنگ‌ های کلیه زمانی به وجود می ‌آ‌یند که اسید اوریک و کلسیم اگزالات در کلیه، به صورت کریستال درآمده و به مرور زمان تشکیل سنگ بدهند. تنها فیبرهای نامحلول که در کربوهیدرات ‌ها یافت می ‌شوند، جذب کلسیم را کاهش می‌ دهند و مقدار کلسیم موجود در ادرار را پایین می ‌آورند و از تشکیل سنگ ‌های کلیوی جلوگیری می ‌کنند. توصیه می ‌شود که روزانه حداقل 30 گرم فیبر در رژیم غذایی وجود داشته باشد. این امر در رژیم ‌های حاوی کربوهیدرات کم میسر نیست

و در نهایت باید بدانید مواردی همچون ریزش مو، ضعف اعصاب و حریص شدن به شیرینی از جمله عوارض حذف مواد ‏غذایی اصلی از رژیم غذایی است . به عنوان مثال افرادی که پروتئین را از غذای روزانه خود حذف می‌کنند با مشکلاتی از ‏جمله کمبود آهن و مواد معدنی مواجه خواهند شد‎.‎

بعلاوه  افتادگی و شل شدن پوست صورت بر اثر لاغر شدن ناگهانی و همچنین ضعف سیستم ایمنی و امکان بروز انواع ‏بیماری‌های ویروسی و عفونی  نیز از دیگر عوارض رژیم‌های غذایی نادرست است.‎.‎

ممکن است وقتی که افراد بعد از یک رژیم سخت و غیر اصولی روی ترازو می روند شاهد کاهش وزن خود ‏باشند، اما این کاهش ناشی از سوختن چربی ها نیست و ممکن است به دلیل از دست رفتن آب بدن و یا حتی تحلیل ‏بافت‌ها و مفاصل باشد‎.‎

همچنین تحلیل پروتئین اندام‌های اصلی بدن خصوصا اندام‌های گوارشی نیز از آسیب‌های احتمالی ناشی از ‏تغذیه نادرست است ‎.‎که حتی  ممکن است بعد از رژیم‌های این چنینی وزن فرد دوباره به حالت اول بازگردد و در برخی ‏موارد بدن فرد دیگر به رژیم‌های لاغری مناسب و درست نیز پاسخ نخواهد داد‎.‎
‎.‎

در کل لزومی ندارد که افراد برای رعایت رژیم غذایی خود از غذاهای استثنایی و خاص استفاده کنند، بلکه می توانند از آنچه که ‏برای سایر اعضای خانواده تهیه شده مصرف کنند‎.‎

 

مقالات مرتبط مولتی ویتامین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *