راهنمای کامل تغذیه نوزاد(قسمت چهارم ویتامین ها)

دایتون

تغذیه نوزاد و راهنمای کامل آن (قسمت چهارم ویتامین ها) ، تمام کودکان اعم ازاینکه با شیر مادر و یا شیر مصنوعی تغذیه شوند لازم است از مکمل هاي آهن ویتامین A و D و یامولتی ویتامین استفاده کنند. بعضی ازمادران فکر می کنند که کودکان شیرخشک خوار نیازي به مکمل ندارند. درحالی که باید بدانند شیرخشک هاي موجود دربازار غنی شده نیست به عبارت دیگر آهن ، ویتامین A و D به آنها اضافه نشده است و مقادیري که بر روي قوطی شیرخشک درج می شود ، در حقیقت همان مقادیر طبیعی در ترکیب شیرخشک است که نیاز بدن شیرخوار را براورده نمی کند و لازم است این ریزمغذیها بصورت مکمل و بطور روزانه به انها مطابق با پروتکل هاي وزارت بهداشت داده شود. ادامه مطلب را در وب سایت رسمی دکتر فاطمه مفیدی بخوانید.

 

ویتامین D مورد نیاز نوزاد

ویتامین D مورد نیاز نوزاد:

از آنجایی که مقدار ویتامین D شیر مادر کاملا به میزان ویتامین D در رژیم غذایی مادر بستگی دارد، بنابراین برای جلوگیری از خطر کمبود ویتامین D و ایجاد راشیتیسم، به همه نوزادان از 2 ماهگی قطره ویتامین D به میزان 400IU می دهند. نکته مهم این است که بعضی قطره چکان ها مقدار بیشتری ویتامین D در خود جای می دهند که می تواند باعث مسمومیت نوزاد با ویتامینD گردد. علائم مسمومیت بی اشتهایی و تهوع و استفراغ و یبوست و تکرر ادرار در نوزاد است. پس حتما از صحت قطره چکان مطمئن شوید.

 

چه زمانی جهت مصرف مکمل درطول روز براي کودك مناسب تر است؟

مکمل آهن را نباید همزمان با وعده شیر کودك به وي داد زیرا کلسیم موجود درشیر ، ازجذب آهن جلوگیري می کند. بعضی ازمادران از تیره شدن رنگ دندان شیرخوار ازدادن قطره آهن به شیرخوار خودداري می کنند. اینکار لطمه غیر قابل جبرانی به رشد و تکامل مغزي شیرخوار و در نتیجه کاهش ضریب هوشی وي وارد می کند که قابل جبران نیست.

میوه ها و آب میوه ها بخصوص مرکبات موجب افزایش جذب آهن می شوند و می توان قطره آهن را همراه با آنها که متناسب با سن کودك باشد به او داد . درمورد مولتی ویتامین و یا قطره A و D پس از وعده شیر و یا غذاي کمکی مشکلی ایجاد نمی کند.

 

چرا مادران شیرده باید به مصرف مکمل ادامه دهند؟

در دوران شیردهی مادران براي بهبود ذخایر بدنی خود باید مکمل آهن و مولتی ویتامین مینرال را تا سه ماه پس از زایمان ادامه دهند. ذخایر آهن مادر در دوران بارداري براي تامین آهن مورد نیاز جنین مصرف می شود و خونریزي هنگام زایمان نیز به ازدست دهی آهن بدن کمک می کند. بنابراین براي تکمیل ذخایر آهن بدن لازم است مادران شیرده از مکمل آهن به میزان روزانه یک عدد قرص سولفات فرو مطابق با توصیه هاي وزارت بهداشت استفاده نمایند.

مکمل های خارجی موجود در بازار

حتما بخوانید: راهنمای کامل تغذیه ی نوزاد (قسمت دوم، درشت مغذی ها)

آیا سایر مکمل ها ي موجود در بازار نیز براي شیرخوار سودمند است؟

بعضی ازمادران فکر می کنند اگر از مکمل هاي ویتامین مینرال خارجی به شیرخوار خود بدهند، به رشد و سلامت شیرخوار کمک کرده اند . درحالی که این طور نیست .این مکمل ها معمولا مطابق با استانداردهایی که وزارت بهداشت به لحاظ میزان ویتامین بویژه A و D املاحی مثل آهن و روي اعلام کرده است ،نیستند لذا علاوه بر این که خانواده ها هزینه گزافی براي خرید آنها می پردازند ، محصولی با مقادیر کم و نامناسب از ویتامین ها و املاح به کودکانشان می دهند .درحالی که اگر در برنامه غذایی کودك , از انواع مغزها  بادام , فندق , پسته , گردو استفاده شود این مواد مغذي سرشار از آهن , روي , منیزیوم , فسفر , پتاسیوم , تیامین , ریبوفلاوین و چربی هاي بلند زنجیره غیراشباع و امگا ۳ می باشند .

همچنین انواع حبوبات مانند, نخود آبگوشتی , انواع لوبیا ها و عدس که منابع غنی از پروتئین, پتاسیم , آهن , اسیدفولیک , منیزیوم , مس و فیبر می باشند نیاز بدن کودك را تامین می کنند.

اسیدهاي چرب EPA و DHA که کمپانی ها ادعا می کنند در محصولاتشان به کار می برند ، در روغن زیتون و روغن آفتاب گردان وجود دارد و اگر در پخت غذاي کودکان از این روغنها استفاده شود از بهترین و سالم ترین اسیدهاي چرب برخوردار می شوند .

مصرف مکمل روي وامگا ۳ در دروان شیردهی ضرورتی ندارد. درصورتی که مادر شیرده از اصول تغذیه صحیح پیروي کند و در برنامه غذایی روزانه دو اصل تنوع و تعادل را رعایت نماید و گروههاي غذایی اصلی را به مقدار کافی مصرف کند نیازي به مصرف این گونه مکمل ها ندارد.

مکمل یاری نوزاد با پروبیوتیک و پره بیوتیک ها

مکمل یاری نوزاد با پروبیوتیک و پره بیوتیک ها:

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم هایی هستند که باعث سلامت روده می شوند. پره بیوتیک ها هم غذای این میکروارگانیسم ها برای رشد بهترشان هستند. اینها به طور طبیعی در شیر مادر وجود دارند. به غیر از آن بصورت مکمل هم می توان آنها را به نوزاد داد.مطالعات نشان داده اند دادن پرو بیوتیک به نوزاد باعث پیشگیری از آسم، اگزما و رینیت آلرژیک می شود اما در درمان کولیک نوزادی هیچ اثری ندارد.

نتیجه گیری:

کودکان تا دو سالگی به جز قطره A وD یا مولتی ویتامین  و قطره یا شربت آهن به هیچ مکمل دیگري نیاز ندارند . خوشبختانه شرکت هاي ایرانی این فرآورده ها را با فرمول و مقدار صحیح به بازار عرضه کرده اند. بنابراین بدون نگرانی از مکمل های ایرانی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *