رژیم فستینگ چیست؟

رژیم فستینگ

با تأثیرات رژیم فستینگ بر لاغری آشنا شوید

رژیم فستینگ یا روزه‌داری به کاهش وزن شما کمک می‌کند. چاقی از جمله بیماری‌های رایجی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. رژیم فستینگ معمولاً برای بهبود سلامت بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما را قادر می‌سازد تا با ساعاتی روزه‌داری، به وزن دلخواه خود برسید. روزه‌داری به معنی نخوردن هیچ‌ چیز به مدت چندین ساعت است. در صورتی‌ که بتوانید این روش را به‌درستی انجام دهید، در مدت ‌زمان کمی به کاهش وزن خود پی خواهید برد.

در استفاده از رژیم فستینگ قادر خواهید بود تا زمانی را برای خوردن تعیین کرده و پس از اتمام آن زمان به‌طورکلی از خوردن چیزی جلوگیری کنید. در حقیقت می‌توان گفت که در زمان خوردن، هیچ‌گونه محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت و شما می‌توانید هر موادی با هر مقداری میل کنید.

در ادامه به مطالب بیشتری درمورد رژیم فستینگ می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

رژیم فستینگ یا روزه‌داری چیست؟

رژیم فستینگ یکی از روش‌هایی است که سبب کاهش یافتن وزن شما خواهد شد که نام دیگر آن روزه‌داری است. بیشتر افرادی که مایل به کاهش وزن هستند به سمت آن جذب می‌شوند. این رژیم از جمله رژیم‌های پرطرف‌داری است که تأثیرات زیادی روی بدن دارد. رژیم فستینگ در سال‌های اخیر مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این نوع رژیم زمان مشخص و تعیین شده‌ای همانند ماه رمضان ندارد، بلکه در آن فرد خود قادر است زمانی را برای روزه‌داری تعیین کند.

در واقع باید بتوانید در زمان تعیین شده چیزی نخورده و کمی گرسنگی بکشید تا به وزن دلخواه خود دست‌ یابید. در غیر این صورت هیچ‌گونه تغییری در بدن خود احساس نخواهید کرد و در همان وزن همیشگی خواهید ماند. رژیم فستینگ دارای شیوه‌های گوناگونی است که شما بسته به جنسیت و نوع توان خود، می‌توانید نوع دلخواه را برگزیده و از آن استفاده کنید تا بتوانید در مدت‌زمان کمی به وزن ایده‌آل خود برسید و از ادامه زندگی لذت ببرید.

مهم‌ترین دلیلی که سبب می‌شود این رژیم تأثیر بسزایی در کاهش وزن بدن شما بگذارد، این است که در این دوران روزه‌داری کالری کمتری مصرف خواهید کرد. تحقیقات بسیاری روی رژیم فستینگ انجام‌ گرفته و نشان داده که استفاده از رژیم فستینگ روشی بسیار صحیح و سریع برای کاهش وزن افراد است. می‌توان بیان کرد که اکثریت افرادی که از این رژیم استفاده می‌کنند، مایل هستند تا در زمان بسیار کمی شاهد کاهش وزن خود باشند.

انواع مختلف رژیم فستینگ

رژیم فستینگ دارای انواع مختلفی است که هریک مزایا و ویژگی‌های به‌خصوصی دارند. ولی لازم به ذکر است که استفاده از آن‌ها به فرد موردنظر بستگی دارد. متداول‌ترین نوع‌های این رژیم مختص برخی از روزهای هفته است. یعنی طرف باید در برخی روزهای هفته روزه‌داری کند و در سایر روزها نیازی به روزه‌داری ندارد. در ادامه به بررسی انواع رژیم فستینگ می‌پردازیم:

روزه‌داری جنگجو

نام این نوع رژیم، روزه‌داری جنگجو است. در حقیقت در آن فرد باید بتواند از صبح تا شب چیزی جز میوه و سبزی میل نکند. یعنی اجازه مصرف چیزی را نخواهد داشت ولی در عوض می‌تواند در شب یک وعده شام معمولی بخورد.

روزه‌داری در روزهای مختلف هفته

در این روش نیازی نیست که در طول کل هفته روزه‌داری کنید. در صورت استفاده از این روش، قادر خواهید بود تا در برخی روزهای مشخص هفته روزه بگیرید و سایر روزها را روزه نگرفته و به خوردوخوراک خود برسید. برای مثال فرض کنید علاقه‌مند هستید تا چهار روز در هفته روزه بگیرید، در این حالت دیگر نیازی به روزه گرفتن در 3 روز باقی‌مانده نیست.

روزه‌داری شبانه‌روزی یا در کل ساعات روز

این رژیم به رژیم 24 ساعته یا شبانه‌روزی مشهور شده است. در واقع یعنی باید بتوانید برای مثال سه یا چهار روز در هفته را به شکل 24 ساعته روزه بگیرید و پس از باز کردن روزه خود، میزان افطاری کمی بخورید. البته در سایر روزهای هفته که روزه نیستید می‌توانید در حد نصابی مواد غذایی مصرف کنید.

روزه‌داری در برخی ساعات روز

در این قسمت رژیم یک برنامه غذایی خاص خواهید داشت و باید بتوانید به آن پایبند باشید. در این روش باید ساعاتی مشخص برای خوردن غذای خود انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که به‌هیچ‌وجه نباید پس از گذشت ساعت تعیین شده چیزی میل کنید. برای مثال فرض کنید که تعیین کرده‌اید از ساعت 6 صبح تا 2 اجازه مصرف غذا دارید ولی در زمان باقی‌مانده روز اجازه مصرف هیچ مواد غذایی را نخواهید داشت. در واقع باید صبر کنید تا دوباره زمان تعیین شده شما فرا برسد.

رژیم 5 به 2

این مدل رژیم به رژیم 5 به 2 مشهور شده که تقریباً شبیه به رژیم شبانه‌روزی یا همان 24 ساعته است. رژیم 5 به 2 یعنی اینکه فرد موظف است تا 2 روز در هفته را رژیم بگیرد و 5 روز مابقی را آزاد است و هیچ‌گونه رژیمی نخواهد داشت.

نکاتی درمورد روزه‌داری

یکسری نکاتی وجود دارد که باید در زمان استفاده از رژیم فستینگ، آن‌ها را رعایت کنید تا رژیمی تأثیرگذارتر داشته و به وزن دلخواه خود برسید. در ادامه به نکات موردتوجه می‌پردازیم:

 • بهتر است توجه کنید که در مصرف مواد غذایی افراط نکنید تا رژیم را به هم نزده و به وزن مناسب خود برسید.
 • غذاهای سالمی مصرف کنید و از استفاده غذاهای مضر بپرهیزید.
 • می‌توانید در تمامی نوع رژیم‌های بیان شده، در طول روز از آب برای رفع تشنگی خود استفاده کنید.
 • در رژیم فستینگ‌ 24 ساعته باید هیچ چیزی در طول روز میل نکنید. تنها می‌توانید برای جلوگیری از افت فشار خود از نوشیدنی‌های بدون قند و شکر مانند آب، قهوه و چای استفاده کنید.

فواید رژیم فستینگ

رژیم فستینگ فواید بسیاری برای بدن افراد دارد، البته درصورتی‌که به‌صورت درستی مورداستفاده قرار بگیرد. این رژیم قادر است تا سبب به‌وجودآمدن تغییرات فیزیکی در بدن اعم از کاهش وزن و زیباتر شدن بدن شود. در ادامه به بررسی برخی از فواید رژیم فستینگ می‌پردازیم:

 • میزان چربی‌های موجود در بدن را کاهش می‌دهد.
 • بدن به مصرف غذای کمتری نسبت به سابق عادت خواهد کرد.
 • میزان کالری سوزی بدن افزایش خواهد یافت.
 • تمامی سموم بدن از بین خواهند رفت.
 • بیماری‌هایی از جمله فشارخون بهبود خواهد یافت.
 • میزان سطح انرژی افزایش می‌یابد.
 • طول عمر زیادی خواهید داشت.
 • از بیماری‌هایی همانند دیابت نوع 2، برخی سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌شود.
 • میزان اشتها کنترل و مدیریت خواهد ‌شود.

همه چیز درباره‌ی لاغری شکم

مواد غذایی مناسب در زمان استفاده از روزه‌داری

رژیم فستینگ از جمله رژیم‌هایی است که در هنگام استفاده از آن باید برخی موارد و نکاتی را رعایت کنید. باید بتوانید در این دوره روزه‌داری تنها از یکسری مواد استفاده کنید و سراغ بقیه مواد غذایی نروید. در ادامه به مواد غذایی مجاز در زمان استفاده از رژیم فستینگ می‌پردازیم:

 • روغن شامل روغن زیتون و روغن نارگیل
 • غلات از جمله برنج، جو و…
 • نوشیدنی‌های بدون کالری شامل چای و قهوه و…

چگونه با استفاده از رژیم فستینگ به وزنی ایده آل برسیم؟

این موضوع می‌تواند سؤال بسیاری از افراد باشد که چگونه با استفاده از رژیم فستینگ به لاغری ایده‌آلی برسیم. برای اینکه بتوانید در استفاده از این رژیم موفق شوید، باید یکسری نکات را مدنظر داشته باشید و بر اساس آن‌ها پیش بروید. در ادامه به روش‌های موفقیت در رژیم فستینگ می‌پردازیم:

 1. چند روز اول را به خود سخت نگیرید تا توانایی ادامه روزه‌داری در روزهای آتی را داشته باشید.
 2. به اصول رژیم خود پایبند باشید و از آن سرپیچی نکنید.
 3. برای رسیدن به وزنی مطلوب و مناسب باید صبر زیادی داشته باشید. افراد لاغر به‌راحتی امکان چاق شدن دارند ولی لاغر شدن بسیار سخت‌تر از چاق شدن است.
 4. برای از بین ‌بردن چربی‌های اضافی بدن، سعی کنید از ورزش استفاده کنید.
 5. روزهایی که روزه نیستید، در خوردن غذا زیاده‌روی نکنید و در حد معمول بخورید.
 6. برای اینکه بتوانید به نتیجه خوب و مدنظر خود برسید، باید مدت ‌زمان استفاده از رژیم را افزایش دهید.
 7. در رژیم غذایی خود، از غذاهای مفید و کامل استفاده کنید.

سخن پایانی

رژیم فستینگ یا همان روزه‌داری روشی مناسب برای افرادی است که علاقه‌مند هستند تا در سریع‌ترین زمان، وزن خود را کاهش دهند. البته تنها استفاده از رژیم برای لاغری کافی نیست و باید بتوانید به اصول آن نیز پایبند باشید تا به موفقیت برسید. برای اینکه به وزنی مناسب برسید، باید بدانید که این کار با انجام یکسری امور، قابل انجام خواهد بود. درنهایت این تغییر می‌تواند زندگی دوباره‌ای برای شما رقم بزند.

در صورت داشتن هرگونه سؤال یا مشکلی درمورد لاغری بدن خود، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی و پکیج‌های رژیم غذایی خانم دکتر مفید استفاده کنید. امیدواریم از مطالب بیان شده درمورد رژیم فستینگ لذت برده باشید و توانسته باشیم تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

برای آشنایی با رژیم کتوژنیک کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *