فواید غذای کارائیب در مبارزه با التهاب

فواید غذای کارائیب

فواید غذای کارائیب در مبارزه با التهاب. التهاب واکنش طبیعی بدن در برابر آسیب و عفونت است؛ با این وجود در برخی موارد پیش می‌آید که هیچ عفونت یا آسیبی بدن را تهدید نکرده است و باز هم در برهه‌های زمانی مختلف دچار التهاب می‌شویم.

برای جلوگیری از چنین التهابی راهکارهایی معرفی شده است و یکی از آنها، رژیم‌های غذایی خاص است. در مطلب پیش‌رو از  8 غذای کارائیب مفید برای مبارزه با التهاب صحبت کرده‌ایم. وجود هرکدام از این مواد غذایی باعث می‌شود که بدن کمتر دچار التهاب شود. همراه ما باشید تا با این مواد غذایی شگفت‌انگیز و خواص بی‌نظیرشان آشنا شوید.

کاکائو و شکلات تلخ

فلاوانول‌ها، آنتی‌اکسیدان موجود در محصولات کاکائویی هستند که خواص ضدالتهابی دارند. آن‌ها می‌تواند از سلامت رگ‌های خونی محافظت کرده و به طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش دهد.

کاکائو و شکلات تلخ غنی از فلاوانول بوده و با افزایش تولید اکسید نیتریک از آسیب رگ‌های خونی ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند. لازم است اشاره کنیم که این آسیب‌ها بر اثر افزایش سن و همینطور مصرف زیاد سیگار اتفاق می‌افتد.

هر چه درصد خلوص شکلات بیشتر باشد، فلاوانول‌ها و خواص آنتی‌اکسیدان بیشتر می‌شود.

گیلاس هند غربی  (acerola)

گیلاس غربی هند (Malpighia emarginata) به‌خاطرداشتن ویتامین C زیاد در رژیم‌های غذایی خاص موردتوجه قرار دارد.

ویتامین C با کاهش تعداد رادیکال‌های آزاد برای متابولیسم در بدن با التهاب مبارزه می‌کند. حتی در برخی تحقیقات، به دنبال تأثیر این میوه در کاهش میزان برخی سرطان‌ها می‌گردند. این میوه در بهار و پاییز شکوفا می‌شود و آن را می‌توان به‌عنوان میوه یا آبمیوه نوش جان کرد.

فلفل‌دلمه‌ای

خانواده فلفل‌ها مثل فلفل قرمز یا فلفل‌دلمه‌ای ترکیبات فیتوشیمیایی دارند که از خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی قوی برخوردار است. این خانواده دارای فلاونوئیدها، کوئرستین، آلکالوئیدها، کاروتنوئیدها و کپسایسینوئیدها هستند. کپسایسین، جزء فلفل‌های تند هستند که باعث کاهش التهاب توسط بافت چربی در موش‌های صحرایی چاق می‌شود.

سورل قرمز

سورل قرمز که با نام رزل هم شناخته می‌شود، پایه اصلی در طب سنتی است. مطالعات حیوانی و انسانی نشان می‌دهد که سورل قرمز برای کاهش فشارخون و کلسترول مفید است. همچنین می‌تواند در کاهش وزن، مقاومت به انسولین و نشانگرهای التهابی نقش داشته باشد.

فواید غذای کارائیب

پشن‌فروت

پشن‌فروت مدت‌ها است که جز داروهای گیاهی قلمداد می‌شود و برای درمان اضطراب و اختلالات تشنجی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این میوه دارای ترکیبات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی مانند فلاونوئیدها، پیکاتانول و تریترپنوئیدها است و در میزان فشارخون، کلسترول و سطح بالای قند خون تأثیرگذار خواهد بود.

زردچوبه

زردچوبه با داشتن ماده کورکومین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است و از مغز محافظت می‌کند. این ادویه با دیابت، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های روده، آرتریت، التهاب با چاقی و سرطان مبارزه می‌کند.

زنجبیل

اجزای اصلی فعال آن مسیرهای آنزیمی مرتبط با التهاب ناشی از چاقی، آرتریت روماتوئید، پیری و بیماری‌های عصبی را بهبود می‌بخشد. مطالعات نشان می‌دهد که عصاره کامل زنجبیل ممکن است التهاب مزمن ریه را کاهش دهد. در طی مطالعات و آزمایش‌های مختلف در آینده می‌توان زنجبیل را به‌عنوان یک درمان برای آسم مورداستفاده قرار داد.

دارچین

در طی یک بررسی نشان داده شد که مصرف دارچین به طور قابل‌توجهی التهاب را کاهش می‌دهد. اما از سوی دیگر، دو آزمایش بالینی بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که مصرف دارچین سطح کلسترول را کاهش می‌دهد اما به طور ناپیوسته باعث کاهش التهاب نیز می‌شود.

فواید غذای کارائیب در مبارزه با التهاب

در نهایت اصلاح سبک زندگی

کیفیت پایین خواب و سطح بالای استرس ممکن است التهاب را افزایش دهد. همچنین این عارضه خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش خواهد داد. پیشنهاد می‌کنیم 7 تا 9 ساعت خواب در شبانه‌روز و ورزش کافی و مدیریت سلامت احساسی خود را به‌منظور مبارزه با التهاب در اولویت قرار دهید.

کاهش وزن یکی دیگر از راه‌های مبارزه با التهاب است. شما می‌توانید با ورزش‌های سبک و همینطور مدیتیشن و یوگا در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید که قطعاً در سلامت شما تأثیرگذار خواهند بود.

غذاهایی مانند سورل قرمز، زردچوبه و پشن‌فروت مصرف کنید زیرا آن‌ها دارای مواد مؤثر با خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که از سلامت شما حفاظت می‌کنند.

سخن پایانی

به پایان مطلب رسیدیم. در این مطلب سعی کردیم به انواع مواد غذاهایی بپردازیم که به کاهش التهاب کمک می‌کنند. علاوه بر مواد غذایی مفیدی که معرفی کردیم، درباره اصلاح سبک زندگی و راهکارهای دیگر برای مبارزه با التهاب صحبت کردیم. نظرتان درباره این مطلب دایتون چه بود؟ می‌دانستید دایتون رژیم‌های تخصصی مرتبط با هر بیماری را ارائه می‌دهد و شما می‌توانید به‌صورت تخصصی با متخصصان ما صحبت کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *