برنامه غذایی برای چاق شدن

برنامه غذایی برای چاق شدن

برنامه غذایی برای چاق شدن یکی از راه‌های اصولی است که می‌تواند نقش بسیاری در چاقی شما داشته باشد. امروزه نصف جامعه را افراد لاغر و نصف دیگر را افراد چاق فرا گرفته است. حال مشکل اصلی اینجاست که افراد لاغر، علاقه‌مند به چاقی و افراد چاق آرزوی لاغری دارند.

باید گفت که لاغری بیش از حد از چاقی نیز خطرناک‌تر و ترسناک‌تر است و می‌تواند برایتان دردسرساز شود. معمولاً این دسته از افراد بیشتر به بیماری‌ها مبتلا شده و درصد مرگ بالایی دارند. برنامه غذایی برای چاق شدن می‌تواند شما را در مدت کمی، به وزن ایده‌آل خود برساند. شما نیز خواهید توانست با اراده و پشتکار خود، به وزن دلخواهی برسید.

اگر شما هم همانند بسیاری از افراد دوست دارید تا میزان وزن خود را افزایش دهید، در ادامه با ما همراه باشید.

برنامه غذایی چیست؟

برنامه غذایی در واقع رژیمی است که می‌تواند سلامت بدن شما را بهبود ببخشد. این نوع رژیم به شما کمک می‌کند تا به وزن دلخواه خود دست یابید. برنامه غذایی هم برای افراد لاغر و هم برای افراد چاق مناسب است و هرکدام می‌توانند از آن استفاده کنند. البته توجه داشته باشید برنامه‌ای درست است که بتواند شما را به وزن ایده‌آل خود رسانده و نیازهای اساسی بدنتان را تأمین کند.

زمانی که صحبت از برنامه غذایی می‌شود، مسئله مهم ایجاد تعادل در این برنامه است. یعنی باید قادر باشید تا در برنامه خود نه زیاده‌روی کرده و نه کم‌کاری کنید. بهتر است حد وسط را در پیش بگیرید تا بتوانید خود را به‌ سوی موفقیت سوق دهید.

همچنین مطالعه کنید: رژیم فستینگ چیست؟

عوامل تأثیرگذار در برنامه غذایی برای چاق شدن

عواملی وجود دارند که قادر هستند تا نقش بسیاری روی چاقی شما بگذارند. با رعایت این عوامل می‌توانید چاق شده و از این به بعد زندگی خود را با چاقی پیش ببرید. برخی از این عوامل تأثیرگذار عبارت‌اند از:

چند نوع غذا را در کنار یکدیگر میل کنید

خوردن چندین نوع غذا در کنار یکدیگر می‌تواند انواع و اقسام مواد خوراکی را به بدن شما برساند. از این طریق می‌توانید بسیاری از مواد مغذی را میل کرده و هیچ نوعی را کم نداشته باشید.

بعد از ورزش غذا بخورید

برای رسیدن هرچه بیشتر به چاقی، می‌توانید بعد از هر بار ورزش غذا بخورید. در این روش میزان تأثیر بالا رفته و می‌توانید به‌زودی چاق شوید. بهترین زمان غذا در این روش، تا یک ساعت بعد از ورزش است.

بیش از حد مجاز غذا بخورید (مواد غذایی مفید)

درصورتی‌که میزان کالری مورد نیاز برای چاقی را دریافت نکنید، به‌هیچ‌وجه چاق نخواهید شد. پس باید بتوانید کالری بدنتان را تأمین کنید تا به چاقی برسید. به‌جای خوردن زیاد در یک ساعت، می‌توانید تعداد وعده‌ غذایی خود را افزایش دهید.

در کنار هر وعده غذایی از نوشیدنی هم استفاده کنید

در هر وعده غذایی خود سعی کنید علاوه بر خوردن غذای کامل، از غذاهای نوشیدنی هم استفاده کنید. غذاهای نوشیدنی شامل آب‌میوه، شیر، آب‌هویج و… هستند.

با شکم پر بخوابید

محققان بر این باورند هر مواد غذایی که قبل از خواب میل کنید، تبدیل به چربی و درنهایت چاقی شما خواهد شد. سعی کنید قبل از خواب حدود 536 کالری دریافت کنید تا در مدت کمی چاق شوید.

از هر گروه غذایی به اندازه مناسب مصرف کنید

بهتر است در استفاده از هر گروه غذایی حد نصاب را رعایت کنید تا هم خود و هم بدنتان آسیبی نبینید. باید بدانید که چه میزان از هر گروه غذایی در روز مناسب بدنتان است.

 برنامه غذایی برای چاق شدن

موارد دیگر در برنامه غذایی برای چاق شدن

یکسری روش‌های دیگری وجود دارد که این روش‌ها نیز همانند سایر عوامل و روش‌ها روی چاقی شما تأثیرگذار هستند. در ادامه به بررسی برخی از این روش‌ها می‌پردازیم.

 • مصرف شیر را افزایش دهید

سعی کنید در کنار هر وعده غذایی یا حتی وعده‌های عصرانه نیز از شیر استفاده کنید. این نوشیدنی دارای میزان زیادی کالری درون خود است و می‌توانید با خوردن آن، کالری مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید، پس حتما در برنامه غذایی برای چاق شدن شیر را نیز قرار دهید.

 • خواب کافی و خوبی داشته باشید

خواب نیز یکی از عوامل تأثیرگذار بر چاقی است. برای اینکه بتوانید عضلات و استخوان‌های خود را پرورش دهید و چاق شوید، باید خواب خوب و کافی داشته باشید.

 • مصرف آب را قبل از غذا حذف کنید

برای اینکه بتوانید سریعاً به چاقی دست یابید، باید مصرف آب را قبل از وعده غذایی حذف کنید. چرا که مصرف آب سبب خواهد شد تا کالری جذب بدن نشده یا مقدار آن بسیار کم باشد.

 • مصرف سیگار ممنوع است

افراد سیگاری دارای وزن کمی هستند و ترک سیگار، می‌تواند سبب افزایش وزن آن‌ها شود. پس می‌توانید با کنارگذاشتن سیگار خود، وارد عرصه چاقی شوید.

 • بشقاب خود را بزرگ‌تر کنید

از این به بعد سعی کنید در بشقاب بزرگی غذا بخورید تا کالری بیشتری جذب بدنتان کنید. بشقاب کوچک می‌تواند شما را تشویق به خوردن غذای کمتر و دریافت کالری کمتری کند.

بهترین برنامه غذایی برای چاق شدن

برای اینکه بتوانید وزن خود را افزایش دهید، باید درمورد گروه‌های غذایی اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید بر اساس آن‌ها پیش بروید. برنامه غذایی برای چاق شدن می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشید. شما نیز می‌توانید برای افزایش وزن خود، از برنامه غذایی برای چاق شدن استفاده کنید. در ادامه به بررسی شش گروه رژیم غذایی می‌پردازیم.

 • آب: هر یک گرم آن برابر 0 کالری است.
 • چربی: هر یک گرم آن برابر 9 کالری است.
 • کربوهیدرات: هر یک گرم آن برابر 4 کالری است.
 • ویتامین: هر یک گرم آن برابر 0 کالری است.
 • پروتئین: هر یک گرم آن برابر 4 کالری است.
 • املاح و مواد معدنی: هر یک گرم آن برابر 0 کالری است.

حال بسته به این موارد، قادر خواهید بود تا رژیمی صحیح داشته باشید و در مدت زمان کمی چاق شوید.

جدولی از مواد غذایی برای چاق شدن

اگر شما نیز مایل هستید چاق شوید، می‌توانید از برنامه غذایی برای چاق شدن بدنتان استفاده کنید. در این قسمت، لیستی از مواد غذایی که در چاقی تأثیر دارند، آورده شده که می‌توانید با تکیه به آن‌ها کمی وزن خود را افزایش دهید. در ادامه به بررسی برخی از مواد غذایی چاق‌کننده می‌پردازیم.

 • شیر: شیر یکی از موادی است که همه ما از اول زندگی تا به الان با آن سروکار داریم. با خوردن شیر، نه‌تنها بدن شما مقاوم خواهد شد بلکه مواد غذایی از جمله ویتامین، پروتئین و چربی را نیز کسب خواهید کرد.
 • آجیل: آجیل دارای مقدار بسیاری کالری است که جزو مواد غذایی سالم قرار دارد. برای مثال فرض کنید یک فرد 200 گرم آجیل برای مصرف خود خریده است. حال باید بدانید که میزان کالری 200 گرم آجیل برابر 1400 مقدار است. این ماده انتخاب تأثیرگذارتری برای چاقی است.
 • تخم مرغ: تخم‌مرغ یکی از مواد غذایی است که چربی و پروتئین زیادی درون خود دارد. میزان ویتامین و پروتئین آن، در زرده قرار گرفته که می‌تواند بدنتان را مقاوم کند. اگر دقت کرده باشید تمامی ورزشکاران و بدنسازان برای داشتن بدنی قوی روزانه چندین عدد تخم‌مرغ میل می‌کنند.
 • میوه: میوه سبب لاغری شما نخواهد شد، بلکه باید بدانید که میوه میزان کالری زیادی درون خود دارد. برای مثال افرادی که به خوردن سیب علاقه‌مند هستند، باید بدانند که یک سیب 50 کالری دارد.
 • برنج: برنج از جمله مواد غذایی مفیدی است که در برنامه غذایی برای چاق شدن باید قرار بگیرد. برنج ماده غذایی است که به‌راحتی می‌توانید از آن در هر وعده غذایی خود استفاده کنید. این ماده غذایی درون خود میزان زیادی کربوهیدرات دارد.
 • تن ماهی: تن ماهی حاوی میزان زیادی چربی و پروتئین است که آماده کردن آن کاری بسیار ساده است.

نکات قابل توجه در برنامه غذایی برای چاق شدن

توجه داشته باشید که تنها برنامه غذایی برای چاق شدن کافی نخواهد بود. باید بتوانید با استفاده از مواد سالم و ورزش نیز میزان تأثیر برنامه غذایی خود را افزایش دهید. در ادامه به نکات قابل توجه برای چاقی می‌پردازیم.

 1. در صورت مصرف غذای املت، به آن تخم‌مرغ اضافی‌تری بزنید. هم در خوشمزه شدن و هم در چاقی شما نقش بسزایی خواهد داشت.
 2. با اضافه‌کردن سس موردعلاقه و پنیر، به سیب‌زمینی طعم و کالری بالایی ببخشید.
 3. مصرف شیر و آب‌میوه خود را افزایش دهید.
 4. حداقل یک ساعت قبل از وعده غذایی خود، به پیاده‌روی بروید تا با انجام تحرکات بالایی اشتهایتان برای مصرف غذا اضافه شود.
 5. ماست و آجیل را با یکدیگر مخلوط کرده و میل کنید.
 6. ادویه‌های متفاوتی را برای غذاهای خود استفاده کنید.

تمامی نکات بیان شده در برنامه غذایی برای چاق شدن مؤثر هستند. با مصرف و رعایت این دسته از نکات قادر خواهید بود تا در مدت زمان کمی به چاقی موردنظر خود رسیده و با آن وارد دنیای جدیدی از زندگی شوید.

برنامه غذایی برای چاق شدن یکی از روش‌های صحیح و تأثیرگذاری است که امروزه افراد زیادی جذب آن می‌شوند. این روش قادر است تا در زمان کم‌تری نسبت به سایر روش‌ها عمل کند.

سخن پایانی

برنامه غذایی برای چاق شدن راهی مؤثر برای دست یافتن به وزن دلخواهتان است ولی باید بدانید که نحوه استفاده از برنامه موضوع بسیار مهمی است و باید قادر باشید تا استفاده درستی از آن داشته باشید. برخی افراد به لاغری و برخی دیگر به چاقی علاقه‌مند هستند. باید بدانید که نه لاغری بیش از حد و نه چاقی بیش از حد خوب نیست؛ شما باید بتوانید میزان وزن خود را در حد نصابی نگه دارید تا از هر نوع خطر و بیماری دور باشید.

در صورت مواجه شدن با هرگونه مسئله یا سؤالی راجع به چاقی، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی و پکیج‌های رژیم غذایی خانم دکتر مفید استفاده کرده و با کمک آن‌ها وارد عرصه‌ای جدید شوید. امیدواریم از مطالب بیان شده لذت برده باشید و توانسته باشیم تا اطلاعات مفیدی درمورد برنامه غذایی برای چاق شدن در اختیارتان قرار داده باشیم.

همچنین مطالعه کنید مقاله چگونه چاق شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *