فواید ویتامین سی برای بدن چیست؟ (قسمت اول)

فواید ویتامین سی

فواید ویتامین سی باعث شده است تا این ویتامین که در بسیاری از خوراکی‌ها یافت می‌شود به‌شدت توصیه شود تا آن را در رژیم غذایی خود لحاظ کنید. با این حال ممکن است این سوال پیش بیاید که اصلاً فایده ویتامین سی برای بدن چیست و چرا باید به مصرف روزانه آن توجه کنیم. در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم و شما را با فواید ویتامین سی آشنا کنیم.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن

ویتامین سی یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند دفاع طبیعی بدن شما را تقویت کند. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. آن‌ها این کار را با محافظت از سلول‌ها در برابر مولکول‌های مضر به نام رادیکال‌های آزاد انجام می‌دهند.

با تجمع رادیکال‌های آزاد، حالتی پدید می‌آید که به‌عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می‌شود؛ موضوعی که با بسیاری از بیماری‌های مزمن مرتبط است. مطالعات نشان داده که مصرف این ویتامین می‌تواند سطح آنتی‌اکسیدان خون شما را تا 30 درصد افزایش دهد و به دفاع طبیعی بدن در مبارزه با التهاب کمک کند.

مفید برای فشار خون بالا

تقریباً یک‌سوم بزرگسالان دارای فشارخون بالا هستند. فشارخون بالا شما را در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد و از اصلی‌ترین علت مرگ در سطح جهان است. مطالعات نشان داده که ویتامین C خطرات فشارخون را کاهش می‌دهد و به شل شدن رگ‌های خونی نیز کمک می‌کند.

علاوه بر این، تجزیه‌وتحلیل 29 مطالعه انسانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C فشارخون سیستولیک (مقدار بالا) را 8/3 میلی‌متر جیوه و فشارخون دیاستولیک (مقدار پایین‌تر) را به طور متوسط ​​5/1 میلی‌متر جیوه در بزرگسالان سالم کاهش می‌دهد. در بزرگسالان مبتلا به فشارخون بالا هم مکمل‌های ویتامین سی به طور متوسط ​​فشارخون سیستولیک را 9/4 میلی‌متر جیوه و فشارخون دیاستولیک را 7/1 میلی‌متر جیوه کاهش می‌دهد.

درحالی‌که این نتایج امیدوارکننده است، مشخص نیست که آیا اثرات آن بر فشارخون، طولانی‌مدت است یا خیر. علاوه بر این افراد مبتلا به فشارخون بالا، نباید تنها به ویتامین C برای درمان تکیه کنند.

ویتامین سی

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

عوامل زیادی خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند، از جمله فشارخون بالا، تری گلیسیرید بالا یا سطح بالای کلسترول LDL (بد) و سطح پایین کلسترول HDL (خوب). ویتامین سی برای تمامی این عوامل مفید است.

بر اساس یک تحقیق ده‌ساله، افرادی که روزانه حداقل 700 میلی‌گرم ویتامین C مصرف می‌کردند، 25 درصد کمتر از افرادی که مکمل ویتامین C مصرف نمی‌کردند، دچار بیماری قلبی می‌شدند.

جالب است بدانید که تجزیه‌وتحلیل دیگری از 15 مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین C از غذاها (نه مکمل‌ها) با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است و ویتامین سی موجود در مواد غذایی تازه، تأثیر بهتری بر بدن می‌گذارد.

تجزیه‌وتحلیل دیگری از 13 مطالعه به بررسی تأثیر مصرف روزانه حداقل 500 میلی‌گرم ویتامین C بر عوامل خطر بیماری‌های قلبی مانند کلسترول خون و سطح تری‌گلیسیرید پرداخت.

این تحقیق نشان داد که مصرف مکمل ویتامین سی به طور قابل‌توجهی کلسترول LDL(بد) را تقریباً 7.9 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و تری‌گلیسیرید خون را 20.1 میلی‌گرم در دسی‌لیتر کاهش می‌دهد.

به طور خلاصه، به نظر می‌رسد که مصرف حداقل 500 میلی‌گرم ویتامین C در روز خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

کاهش سطح اسید اوریک خون و جلوگیری از حملات نقرسی

نقرس نوعی آرتریت است که تقریباً 4 درصد از بزرگسالان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری فوق‌العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به‌ویژه انگشتان بزرگ پا می‌شود. افراد مبتلا به نقرس تورم و حملات ناگهانی و شدید درد را تجربه می‌کنند.علائم نقرس زمانی ظاهر می‌شود که اسیداوریک بیش از حد در خون وجود داشته باشد. اسیداوریک یک ماده زائد تولید شده توسط بدن است که در سطوح بالا، متبلور شده و در مفاصل رسوب می‌کند.چندین مطالعه نشان داده که ویتامین سی به کاهش اسیداوریک در خون و در نتیجه محافظت در برابر حملات نقرس کمک می‌کند. به‌عنوان مثال، مطالعه‌ای شامل 1387 مرد نشان داد که کسانی که بیشترین ویتامین C را مصرف می‌کردند، سطح اسیداوریک خون آن‌ها به میزان قابل‌توجهی کمتر از کسانی بود که کمترین میزان را مصرف می‌کردند. در مطالعه دیگری، 46994 مرد سالم بالای 20 سال مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود آیا مصرف ویتامین C با ایجاد نقرس ارتباط دارد یا خیر. مشخص شد افرادی که از مکمل ویتامین C استفاده می‌کردند، 44٪ ریسک ابتلا به نقرس کمتری داشتند. علاوه بر این، تجزیه‌وتحلیل 13 مطالعه نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به مدت 30 روز، اسیداوریک خون را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.در قسمت دوم این مقاله با ما همراه باشید تا دیگر فواید ویتامین سی برای سلامتی را بررسی کنیم.

فواید ویتامین سی

سخن آخر

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که بدن شما نمی‌تواند آن را تولید کند؛ بنابراین باید آن را از طریق مواد غذایی دریافت کنید. این ویتامین در بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها از جمله پرتقال، توت‌فرنگی، کیوی، فلفل‌دلمه‌ای، کلم بروکلی، کلم‌پیچ و اسفناج یافت می‌شود. میزان توصیه شده در خصوص مصرف آن، برای زنان 75 میلی‌گرم و برای مردان 90 میلی‌گرم است.

در این مقاله 4 فایده ویتامین C برای بدن را بررسی کردیم و دیدیم ویتامین سی به روی بیماری‌های مختلف تأثیرات مثبت و قابل‌توجهی دارد. به‌زودی در یکی دیگر از مقالات دایتون، به چندی دیگر از فواید ویتامین سی اشاره خواهیم کرد. ما را در دایتون دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *